Podlahové topení není jen přepychový luxus

Topení v podlaze představovalo v minulosti spíše nadstandard. Snadno se o tom přesvědčíte v bytových domech, kde se vyskytují v podstatě pouze radiátory ústředního topení, a velice podobně to probíhalo v rodinných domech, stavěných za socialismu i v devadesátých letech. Podlahové topení tehdy také představovalo jistý problém, s nímž se mnoho lidí nedokázalo smířit, a sice v případě závady bylo nutné vystěhovat celý obytný prostor a proměnit jej v místo plné prachu a sutin. Vybourat půlku podlahy jen proto, abychom objevili závadu, odkud protéká voda, bylo téměř nezbytné, a jistě si umíte představit ten stres. Vlastně jste si v takovém příbytku mohli připadat, že neustále sedíte na časované pumě, ale nevíte, kdy exploduje.

topení v podlaze

Dnes se to ale provádí jinak, instalatéři z Prahy i z jiných lokalit mají k dispozici zařízení, s nímž se vyhledává únik vody velmi rychle i bez nutnosti cokoli bourat. Vybourá se pouze malý prostor v místě úniku, a někdy není vůbec nutné nikam nic stěhovat. Dnes tedy máme možnost skutečně vychutnat všechny podstatné přednosti tohoto řešení, a těmi jsou zejména rovnoměrně se šířící teplo a absence radiátorů, které obytné prostory spíše hyzdí, než krášlí. U poslední výhody se na okamžik zastavme – teplo na chodidla.

bosá dívka v přírodě

Kdo z vás pravidelně dochází nebo alespoň někdy v minulosti navštívil fyzioterapeuta – maséra, aby zakusil, jakého efektu lze docílit reflexní masáží chodidel, zřejmě si dobře uvědomí i přínos podlahového topení. Na bosých chodidlech se nachází mnoho citlivých nervových zakončení a energetických kanálů, které jsou propojené s vnitřními orgány v těle, a je známo, že toto je jedna z nejúčinnějších masérských praktik. Působí preventivně i léčebně na řadu civilizačních onemocnění včetně psychických potíží – depresí, úzkostí a sklonům k sebepoškozování či agresivitě.

Chůze bosou nohou po vyhřáté podlaze působí velmi podobně, můžete jí zčásti reflexní terapii nahradit a hlavně si ji dopřát doma každý den.