Moderní jednovláknové autožárovky H7


Patice

Nežli se budete rozhodovat, jakou žárovku do pÅ™edního svÄ›tlometu zakoupit, mÄ›li byste vÄ›dÄ›t, jakou koncovku má, resp. zda jde o starší typ dvouvláknové žárovky H4 anebo modernÄ›jší jednovláknové autožárovky H7. MÄ›li byste to vÄ›dÄ›t už kvůli tomu, že je v autÄ› nutné mít podle vyhlášky náhradní sadu žárovek jak do pÅ™edních svÄ›tlometů, tak i zadních svÄ›tel, smÄ›rových svÄ›tel, osvÄ›tlení registraÄní znaÄky a náhradních pojistek.

bmw

Teplota chromatiÄnosti

Podivný výraz, pÅ™esto jde o základní technický parametr, bez nÄ›hož se dnes pÅ™i výbÄ›ru autožárovek ani jiného osvÄ›tlení neobejdeme. V automobilech jsou povoleny pouze tzv. teplejší nebo chladnÄ›jší odstíny bílého svÄ›tla. V zásadÄ› se podobají běžným žárovkám v domácnostech, které svítí také bíle, pokud ovÅ¡em pomineme nÄ›které barevné variace LED diodových svÄ›tel. Na trhu jsou nabízeny modely s teplou barvou bílého svÄ›tla s hodnotami kolem 3500 K – svítí lehce nažloutlým svÄ›tlem a pÅ™ipomínají pouliÄní veÅ™ejné osvÄ›tlení sodíkovými výbojkami. ChladnÄ›jší barvy bílého svÄ›tla jsou pÅ™ibližnÄ› 4500 – 6000 K, jejich výhodou je lepší podání barev, a celkový dojem, který lépe udrží pozornost Å™idiÄe a snižuje se pravdÄ›podobnost mikrospánku.

Příkon

V osobních autech musí odpovídat u všech světlometů s jednovláknovými žárovkami s paticí H7 hodnotě 55 Wattů, u žárovek s patií H4 je to 60 Wattů. Pokud by příkon byl vyšší, pravděpodobně by došlo v důsledku přehřívání objímek a skla k nevratnému poškození reflektoru.

auto

Světelný tok

Všechny homologované autožárovky by měly mít tuto hodnotu přibližně 1500 lumen, jde o množství energie světla, které jeho zdroj dokáže vyzařovat. Neměl by být vyšší, neboť by došlo k oslňování protijedoucích vozidel, a zároveň příliš nízký, kdy na silnici před sebou již téměř neuvidíte. Příliš vysoký světelný tok je také podle platné legislativy zakázán.